Trochu historie až po blízkou budoucnost:

Ještě před uvedením systému Windows XP Microsoft vyvíjel a nabízel dva na sobě nezávislé systémy, Windows NT (primárně směrovaný do profesionální sféry s vysokou mírou stability a zabezpečení systému, avšak s vysokými hardwarovými nároky a problémy se softwarovou kompatibilitou. Paralelně byla nabízena platforma Windows 9* vycházející z předešlých verzí Windows 95 s jádrem založeným ještě na DOS systému vyvíjeném ještě v 80. letech minulého století. Společným průnikem obou těchto systémů byl vznik nového systému

Systém Windows XP byl vypuštěn pod kódovým označením Whistler a na trh byl uveden 25. října 2001 (česká mutace verze 1. prosince 2001).

Primárně byl systém nabízen v 32-bitové verzi, od roku 2005 došlo k vydání 64-bitové verze v edici Windows Professional.

 

Souhrnně byly tedy k dispozici následující verze:

 

v  Windows XP Home Edition

v  Windows XP Professional

v  Windows XP Professional x64 Edition

v  Windows XP Media Center Edition 2005

v  U těchto variant nedošlo k masívnímu rozšíření:

v  Windows XP Tablet Edition

v  Windows XP Corporate

v  Windows XP Embedded

v  Windows XP Starter Edition

 

V době uvedení systému na trh již existovalo slovo Internet, nicméně bylo známé jen velmi úzkému okruhu uživatelů zejména v oblasti vojenské a univerzitní. Že přijde doba, kdy bude téměř každý uživatel připojen on-line, byla spíše v oblasti utopie. Tomu taky odpovídalo tehdejší zabezpečení systému, sice existoval systém správy skupinových a uživatelských politik (vyvíjený pro edice Professional), byly naimplementovány určité pasivní opatření a vyvíjeno pokročilé přihlašování, bohužel však systém obsahoval, a i ještě obsahuje skutečně nesmírný počet softwarových chyb a bezpečnostních rizik. Jak tyto mezery spatřovaly světlo světa (hlavně díky výrobcům virů a jiné havěti) Na tento stav museli reagovat programátoři v Redmondu a začali uživatelům systému nabízet záplaty (opravné patche, které obvykle zalepily bolavé místo systému). Konečné číslo těchto záplat již přesáhlo sto a již se blíží ke stovce druhé. A to se ještě nebavíme o kumulativních aktualizacích – tak zvaných servisních balíčcích  - Service Pack, kdy došlo ke sloučení mnoha desítek opravných aktualizací a současně i nových technologií, které do té doby nebyly součástí operačního systému (podpora USB 2.0, .NET, Messenger, podpora velkých SATA disků, zabezpečení WPA a WPA2 pro WiFi, BLUETOOTH, atd.)

Tyto Service Packy byly souhrnně vydány ve třech edicích - SP1 r. 2002, SP2 r.2004 a SP3 roku 2008 a porovnáním původního systému Windows XP s edicí Windows XP SP3 lze konstatovat, že se jedná o dost rozdílné, ne-li skoro samostatné operační systémy.

Současné Windows XP jsou víceméně stabilním systémem. Toto obecně znamená, že uživatelům po stránce výkonnosti a funkčnosti systému jako takového poté, co Microsoft ukončí podporu pomocí Windows Update, nic zásadního nehrozí. Velký problém ale nastane se zabezpečením systému a jeho bezpečností.

Vzhledem k předpokládanému podílu 30-40% celkového počtu počítačů vybavených systémem Windows XP, dojde po definitivním ukončení podpory ze strany Microsoftu k možnému průniku do systému, ke spouštění škodlivých kódů, vzdálenému ovládnutí počítače, případně instalaci botnetů, malwaru či softwaru sloužícího k parazitování vzdáleného uživatele na výkonu napadeného počítače. Uživatelé využívající on-line bankovnictví, nákupy pomocí kreditních karet přes systémy PAYPAL a dalších mutací, jsou jednou z nejohroženějších skupin vůbec, jelikož u nich je možné a jednoduché ovládnutí jejich počítače pomocí keyloggeru (to je typ havěti zachytávající posloupnost stisknutých kláves při zadávání přístupu a hesel do on-line systémů), kdy následně poskytne tyto velmi citlivé údaje vzdálenému uživateli.

V současné době je již známo, že systém bez aktualizací přestane být bezpečným a vzhledem k počtu nainstalovaných a běžících instalací jistě bude pro výrobce havěti lákavým cílem. Poměrně velkou část rizik lze relativně úspěšně eliminovat rozumným chováním uživatele (selský rozum – neotvírám všechno, napřed kliknu a pak se divím), dále používáním softwaru výrobců antivirových programů, firewallů.

Nicméně ani součet všech těchto bezpečnostních opatření nemusí vést k totální ochraně při úplném ukončení podpory ze strany výrobce. Navíc je nutné připočítat nezanedbatelnou skupinu uživatelů, kteří si vůbec nejsou vědomi možných bezpečnostních rizik, kteří ani dosud vůbec systém neaktualizovali, byli a jsou spokojeni s výkonem svého počítače a pokud se jim zdá, že systém „se zdá být nějaký pomalý“, tak nad tím mávnou rukou, že „toto je přece normální a občas se to stává“ Tato skupina uživatelů představuje hlavní a dlouhodobé bezpečnostní riziko neboť je relativně velkou unifikovanou živnou kulturou pro výrobce nebezpečných kódů.

Ukončení podpory systému Windows XP ze strany výrobce je tedy významnou událostí, na kterou je tedy nutné reagovat. I na oficiálních stránkách společnosti MICROSOFT je uvedeno následující. Cituji: Jedinou možností je přejít co nejdříve na novější verzi operačního systému Windows a sady Microsoft Office. Kromě jistoty, že budete i po tomto datu chráněni, získáte navíc nové funkce a možnosti, jak lépe využít své počítače.


To všechno ukáže období po 8. dubnu 2014, co se stane realitou a co jenom zatím nenaplněnou hrozbou.